Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-10-31 12:21:33
Autor zdjęcia/źródło: Karolina Badzmierowska / Unsplash
Wspólne robienie ludzików z kasztanów nie jest już tak populaną rozrywką jak jeszcze kilka dekad temu. Dla tych, którzy obawiają się, że nie starczy im wyobraźni do wznowienia tej pięknej jesiennej tradycji, przygotowaliśmy ten oto krótki przewodnik po kasztanowym chałupnictwie.
Aby robienie kasztanowych ludzików nie sprawiało nam specjalnych trudności, warto się do tej pracy odpowiednio przygotować. Kasztanowy "warsztat" stanowić powinny:
- gazeta jako podkładka
- kartonowe pudełko lub tekturka (na gotowe ludziki)
- cienkie metalowe szydełko (sprawdzone jako najlepsze narzędzie dorobienia otworów w kasztanach - jednym ruchem tworzy dziurkę i zagarnia miąższ kasztana, a do tego jest łagodnie zaokrąglone więc nie jest tak niebezpieczne jak inne akcesoria do dziurawienia kasztanów)
- zapałki (bez siarczanych łebków)
- cienki gwóźdź (do rysowania buzi na kasztanie)
- naturalny sznurek (do ozdabiania).
- goździki (przyprawa), wstążki i klej na gorąco (w razie potrzeby przymocowania maleńkich elementów).
Na początku była wyobraźnia... obejrzyj kasztany i inne jesienne nasionka (żołędzie, orzechy, jarzebinę, szyszki) i wyobraź sobie, jaką postać czy stwora mógłbyś z nich wykonać. Przykładaj do siebie poszczególne elementy, planuj, zmieniaj układ i przeznaczenie. Finalny projekt rozłóż przed sobą na gazecie i ostrym narzędziem zaznacz miejsca nacięć i wydrążeń. Chcąc wykonać postać lub stworzonko z kasztanów, musimy opanować technikę wydrążania. Po wstępnym ułożeniu i dopasowaniu kasztanów do konkretnej roli jaką mają spełniać (głowa, brzuch, stopy - tu się sprawdzą kasztany o ściętym boku, kaszkiet i inne), zaznaczamy sobie małą kropeczką na powierzchni kasztana miejsce wydrążenia dziurki na zapałkę (zapałka będzie naszym łącznikiem elementów). Następnie z pomocą szydełka (najłatwiej w przypadku świeżych kasztanów) lub grubszego gwoździa (to lepsze rozwiązanie dla tych nieco starszych kasztanów) drążymy niewielką i nie za głęboką dziurkę w kasztanie (tak na centymetr). Ta sama technika dotyczy żołędzi, orzechów laskowych czy łupin orzechów włoskich (choć materiały te są już twardsze i musimy się bardziej napracować by wykonać równy otwór i uniknąć pęknięcia).
O ile kasztanowe ludziki to ponadczasowy klasyk i wariacji na ich temat można tworzyć bez liku, o tyle inne postaci często przysparzają nam nieco trudności. Jeśli jednak wytężymy nieco wyobraźnię i pomyślimy jak dziecko, z pewnością uda nam się połączyć wyzbierane jesienne plony w kreatywną figurkę. Jak je później wykorzystać? Może przygotować kilka ozdób na świąteczną choinkę? Albo stworzyć figurki do zabaw w leśną krainę w kartonowym pudełku? Podpytaj dzieci, one znają odpowiedź.
Co można wykonać z kasztanów i innych plonów jesieni? Oto skrót inspiracji:
- Panią i Pana kasztanków (z 4 kasztanków na ludzika - głowa, brzych i stopy), mozna dodać kapelusik z łupiny lub kaszkiet z mniejszego kasztanka, przystroić ludziki szalikami z włóczki lub sznurka, gwózdkiem wydrapać rysy twarzy i serduszko na brzuszku.
- Pieska (z 2 dużych kasztanów - głowy i brzuszka, oraz żołędzi - łap i uszu, wykonanych z przepołowionego żołędzia lub orzecha laskowego);
- Niedźwiedzia (z pokaźnych rozmiarów dwóch kasztanów i 4 mniejszych na łapy oraz 2 malutkich na uszy i pyszczek);
- Jamnika (z żołędzi jako brzuszka, czapeczek żołęcziowych jako łap, przepołowionego małego orzecha laskowego w roli uczu i czerwonej jarzębiny w roli nosa);
- Gąsiennicę (dowolnej długości gosięnnica powstanie z układanych w sinusoidę żołędzi, mały kasztan może być głową; jako nóżki wtykamy króciutkie kawałki zapałek, po dwie z każdego boku żołędzia);
- Jeżyka (z połowy szyszki, jarzębiny lub goździków jako oczek, czapeczki żołędzia jako pyszczka - świetny pomysł na ozdobę świąteczną, wystarczy dołożyć wstążkę).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.